Меланомът, най-опасният вид рак на кожата, е раково образувание, което се развива от клетките, произвеждащи меланин – пигментът, който определя цвета на кожата, очите и косата. По изключение меланом може да се образува във вътрешността на тялото, напр. в носа или гърлото.
Точната причина за развитието на меланома не е известна, но ултравиолетовата светлина от слънцето и солариумите доказано повишава риска от появата му.
Меланомът може да се появи по всяка част на тялото, но е сравнително по-чест на кожните участъци, които са изложени на слънчева светлина. Меланомът може да се появи и на необичайни места, като стъпалата, дланите, скалпа, гениталиите и под ноктите. Такива скрити меланоми са по-чести при хората с тъмна кожа. Първите признаци на меланома включват:
Нормално кожните клетки се самообновяват. Нови здрави клетки се образуват в дълбоките слоеве на кожата и избутват старите клетки към повърхността. Те умират и отпадат. Но ако по време на деленето възникне мутация в ДНК на новите клетки, те могат да започнат да се делят безконтролно и да образуват злокачествен тумор. Когато такъв генетичен дефект се появи в пигмент-образуващите клетки на кожата, се появява меланом.
Рискови фактори за възникване на рак на кожата са:
Можете да намалите риска си от развитие на меланом, ако спазвате следните правила:
Диагнозата меланом се поставя с:
Ако сте диагностицирани с меланом, следващата стъпка е да се установи стадия на болестта. Това се осъществява чрез: